KAJ LAHKO NAREDIM SAM/A, ČE RAZMIŠLJAM O SAMOMORU?
Poiščimo nekoga, ki mu zaupamo in se z njim pogovorimo o svoji stiski – čeprav nam je težko, čeprav ne želimo obremenjevati drugih, čeprav nas je sram in imamo občutek, da nas nihče ne razume. Če nimamo osebe, ki bi ji zaupali v bližini, poiščimo strokovno pomoč – ta je dober vir pomoči
Poskrbimo zase – samomorilne misli, težnje in načrt samomora je možno premagati!
Ustavimo se za trenutek – odločitev o življenju in smrti ni odločitev, ki jo moramo sprejeti zdaj, v tem trenutku, čeprav ne vidimo rešitev. Vendar, ko prespimo, lahko našo situacijo pogledamo iz drugega zornega kota ali najdemo način kako rešiti situacijo.
foto: FreeP!k
Obljubimo si, da si ne bomo naredili ničesar – obljuba za življenje je namreč močna vez, da nas lahko v tistem trenutku ohrani pri življenju, saj je močna moralna zaveza. Odločitev zapišimo na list papirja. V kolikor nam uspe dati obljubo komu od bližnjih, zdravniku, svetovalcu,.., bo obljuba pridobila še dodaten pomen.
Zapišimo si svoje misli – zapišimo si našo življenjsko zgodbo. Tako, ki bo vsebovala tako lepe kot težke trenutke, posebej pa tisto, kar nam je v življenju pomembno. Pomislimo kdaj smo že hoteli obupati in kaj smo storili takrat. Kaj nam daje moč v življenju? Kaj nas dviga iz tal? Se lahko na koga zanesemo?
Imejmo upanje – v stiski se nam zdi, da situacija nikoli ne bo boljša, da nikoli ne bomo našli izhoda – situacijo vidimo črno-belo. Veliko ljudi pove, da so po krizi lahko situacijo pogledali iz druge perspektive, drugače.
Izražajmo in sprejemajmo bolečino – na Instagramu, Facebooku in ostalih medijih pogosto videvamo popolne pare in družine, kjer ni bolečine in trpljenja. Vendar se v življenju srečujemo tudi z neprijetnimi čustvi in občutki. Zato izrazimo, sprejmimo bolečino. Narišimo jo, uglasbimo, izpojmo, izplešimo bolečino.
Bodimo prijazni do sebe – začutimo kaj se dogaja z nami brez, da bi se za to obsojali. Sprejmimo se takšne kot smo. Skupaj z bolečino in trpljenjem.
Aktivirajmo se – telesne aktivnosti nam pomagajo pri izboljšanju razpoloženja. Pojdimo okoli hiše, bloka, naredimo kratko vadbo. Ob tem poskusimo z mislimi slediti naši aktivnosti. Kako se sedaj počutim?
Naredimo dom varen – odstranimo stvari s katerimi bi se lahko v hudem trenutku stiske poškodovali. Raje se obdajmo s stvarmi, ki so nam (bile) drage – spominki, fotografije, izdelki ipd.
Izdelajmo škatlo pozitivnih reči – naredimo si škatlo, v katero damo stvari, ki so nam pomembne, ki nam vračajo voljo do življenja – knjige, spominki, talismani, CD, pozitivne misli, slike pomembnih ljudi, dogodkov, ki nam narišejo nasmeh na obraz. Nič ni narobe, če nam v danem trenutku te stvari napolnijo oči s solzami, nas napolnijo z jezo ali strahom. Izrazimo ta občutja – jočimo, kričimo, plešimo, …
Izogibajmo se psihoaktivnim substancam (alkoholu, drogam,…) – te namreč spodbujajo impulzivno vedenje.
Zakaj berem to? Hočem končati z življenjem? Se želim maščevati nekomu s tem, da naredim samomor? Je bolečina prehuda? Iščem upanje za naprej? Iščem pomoč, pogovor?
KJE NAJTI POMOČ?
Osebni zdravnik – če ta ni dosegljiv: dežurni zdravnik,
najbližja splošna ali psihiatrična bolnišnica,
reševalna služba (112),
urgentna psihiatrična ambulanta v Centru za izvenbolnišnično psihiatrijo v Ljubljani (01/4750 670)
Telefoni za pomoč v stiski:
Klic v duševni stiski (vsak dan med 19.00 in 7.00) – 01 520 99 00
Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (24ur/dan, vse dni) – 116 123
Društvo SoS telefon za ženske in otroke žrtve nasilje (pon.-pet. med 12.00 in 22.00, prazniki, vikendi med 18.00 in 22.00) – 080 11 55
Tom telefon za otroke in mladostnike (vsak dan med 12.00 in 20.0) – 116 111
Spletno svetovanje
Zdravstveni portal s svetovalnimi forumi za odrasle: https://med.over.net/
Spletna svetovalnica za mlade: https://www.tosemjaz.net/
Spletna postaja za razumevanje samomora: http://zivziv.si/
Mreža psiholoških svetovalnic:
Svetovalnice v Ljubljani, Kranju, Postojni, Murski Soboti, Novi Gorici, Slovenj Gradcu, Sevnici in Kopru – naročanje preko 031/704 707, info@posvet.org
Svetovalnice v Celju in Laškem – naročanje preko 031/778-772, svetovalnica@nijz.si
Viri in literatura:
Kadar nas je strah, da si kdo lahko vzel življenje. NIJZ. Dostopno na https://www.nijz.si/sl/publikacije/kadar-nas-je-strah-da-bi-si-kdo-lahko-vzel-zivljenje
Kam po pomoč v stiski. NIJZ. Dostopno na: https://www.nijz.si/sl/publikacije/kam-po-pomoc-v-stisk
Razmišljam o samomoru. Živ? Živ! Dostopno na http://zivziv.si/razmisljam-o-samomoru/
Samomorilne misli in vedenje. NIJZ. Dostopno na https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/samomorilne_misli_smernice_ppp_koncno.pdf
Piše: Mateja Erce, mag.psih., BPT
Program »Preventiva, terapija, rehabilitacija in raziskovanje na področju zmanjševanja rabe psihoaktivnih substanc« sofinancira Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije.